Zbytnia oszczędność, niezrozumienie grupy docelowej, bezkrytyczne przyjmowanie rozwiązań online jako z założenia najlepszych - oto jedne z zagrożeń czyhających na dyrektorów marketingu, którzy planują kampanie digitalowe. Dlaczego warto rozważyć kampanię w realu? Oto 6 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu kampanii offline tak, aby reklama nie pozostała niezauważona.
Jednym z podstawowych problemów firm (nie tylko tych, które dopiero wchodzą na rynek) jest zwiększenie zasięgów w mediach społecznościowych. Wielu dyrektorów marketingu podejmuje działania niekiedy po omacku, o czym już pisaliśmy tutaj. Zderzając się z pojęciami, takimi jak: marketing automation, banner blindness czy konwergencja, należy mieć świadomość, że marketing oraz narzędzia reklamy zmieniają się z dnia na dzień. Nie można również zapominać, że narzędzia, którymi dysponuje marketing offline, również mogą zwiększyć rozgłos marki w sieci. O czym jeszcze należy pamiętać, tworząc kampanię offline w świecie digitalu?
1. Za daleko idąca oszczędność, czyli na co warto wydać
Dobra kampania offline to wyzwanie, zwłaszcza w dobie automatyzacji marketingu (tzw. marketing automation). Dlatego są rzeczy, na których w kampaniach offline się nie oszczędza. Zwłaszcza jeśli chodzi o jakość produktów promocyjnych. Przygotowanie gadżetów reklamowych warto zlecić profesjonalnym firmom, mającym w tym doświadczenie.
2. Pomysł inny niż wszystkie
Choć dla niektórych stwierdzenie, że reklama powinna mieć oryginalny koncept to truizm, bez tego ani rusz. Aby kampania miała szansę na powodzenie, musi się czymś wyróżnić. Nie można też zapomnieć, że każdy produkt ma swoją specyfikę. Inaczej działa się w przypadku luksusowego samochodu, a inaczej, gdy chodzi o używaną hulajnogę.
3. Rozwiązania do wszystkiego są do niczego
Każdy klient chce się czuć wyjątkowy, dlatego proponowanie marce „uniwersalnego” rozwiązania tylko dlatego, że jest „w dobrym tonie”, może skończyć się fiaskiem. Przykładem niech będzie kampania jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. Marka, która zdecydowała się uświadamiać konsumentów, wysłała do wybranych dziennikarzy, organizacji pozarządowych oraz partnerów biznesowych pustą, plastikową butelkę, wraz z notatką o ilości plastiku, lądującej w morzach i oceanach. Reakcję klientów można określić jako negatywną, a sama firma spotkała się z odwrotną do zamierzonej reakcją konsumentów, którzy poczuli się obarczeni winą za zaśmiecenie środowiska plastikiem przez jeden z największych koncernów napojów gazowanych na świecie.
4. Kampania ma angażować
Kampania reklamowa powinna angażować konsumenta do określonych działań. Jesteś twórcą kampanii direct mail? Może zatem zachęć czytelnika do dowiedzenia się więcej po zeskanowaniu kodu QR smartfonem? Zaangażowany w kampanię offline klient poświęci jej więcej uwagi niż ekranowi smartfona, na którym wyświetlają się reklamy online. Więcej o tym jak zaangażować klientów marki w kolejnym punkcie.
5. Inspiruj się lokalnie!
Również Polska może pochwalić się ciekawymi projektami offline. Jednym z nich jest akcja Skarbnicy Narodowej, która obrała sobie za cel zaktywizowanie klientów pasywnych. W tym celu stworzono specjalny medal z wizerunkiem Józefa Piłsudzkiego, który można było otrzymać za darmo (wystarczyło pokryć jedynie koszty przesyłki). Polska marka może pochwalić się reaktywacją ponad 35 tys. klientów, przy czym aż 10% odbiorców złożyło zamówienie.
6. Jeśli reklama offline będzie dobra, marketing online zrobi się sama
Kampanie offline nie muszą być odcięte od świata digital. W końcu, skoro najlepszy marketing robi zadowolony klient, marka powinna skupić się na tym, by obok jej kampanii czy reklamy nie można było przejść obojętnie. Warto również rozważyć (jeśli to możliwe) współpracę, która dla marki wiązałaby się z reklamą natywną, a więc taką, której cel sprzedażowy kampanii jest jednym z wielu, a materiał jest wartościowy sam w sobie.
Więcej o najciekawszych kampaniach offline znajdziecie w naszym dodatku Direct Mail w czasopiśmie Press!
*Przy tworzeniu tego artykułu, korzystałam z materiałów z dodatku Direct Mail, dostępnego w dwumiesięczniku PRESS nr 1-2 (264).