Przewrotność losu polega na tym, że mając globalny Internet wraz z jego dobrodziejstwami w zasięgu ręki, my wciąż słuchamy płyt winylowych, kupujemy papierowe książki, a katalogi sprzedaży wysyłkowej czy gazetki promocyjne chętnie przeglądamy w domowym zaciszu.
Ekscytujący kanał komunikacji
CTRL System we współpracy z agencją badawczą Nielsen w ub. roku przeprowadziła badanie dyrektorów marketingu sieci handlowych w Polsce. Najważniejszym wnioskiem z tego badania było stwierdzenie, że papierowe gazetki promocyjne są „nie do zastąpienia” w kontekście sprzedaży. To wokół nich budowana jest pozostała część omnichannelowych promocji, w tym procesy logistyczno-operacyjne (jak np. zaopatrzenie sklepów). Pełen zakres „Badania dyrektorów marketingu sieci handlowych 2019” wraz z opisem metodologii można znaleźć w tym artykule.
Najbliżej klienta
Według badań GfK „Shoping Monitor 2019” zdecydowanie najważniejszym źródłem informacji o promocjach w sieciach handlowych pozostają gazetki reklamowe.
Niemal 60% nabywców deklaruje, że robi zakupy przynajmniej od czasu do czasu, bazując na informacjach z gazetek. Potwierdza to także ankieta dziennika Rzeczpospolita, w której 47% respondentów przyznało, że papierowe gazetki są dla nich głównym źródłem informacji o promocjach. Dopiero jako kolejne wymieniali: reklamę telewizyjną, plakaty w sklepie oraz wpływ najbliższej rodziny i znajomych. Badanie Focus „Promotion Insigths 2019 Poland” przeprowadzone w 17 krajach wskazuje wyraźną dominację ulotek jako silnego motywatora skłaniającego do zakupu. Według tego badania w branży spożywczej aż 59% klientów decyduje się na zakupy po obejrzeniu papierowej ulotki, a łącznie ponad 77% konsumentów korzysta z reklamy w formie offline (ulotki, gazety, billboardy) przed zakupami.
Niejednoznaczny konsument
Z badania EY „Konsument w dobie omnichannel” z maja 2019 roku wynika, że choć Polacy stają się coraz bardziej „cyfrowi”, blisko 60% robi zakupy zarówno metodą online, jak i stacjonarnie. Zaskakuje też fakt, że aż 74% badanych w wieku 15-19 lat korzysta z obu kanałów sprzedaży. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że domeną osób młodych jest korzystanie wyłącznie z kanałów e-commerce.
Natomiast widać wyraźnie, że wraz z wiekiem użytkowanie kanału online spada. Dotyczy to konsumentów w wieku 50+. Z tego powodu sklepów stacjonarnych nie sposób pominąć w strategii marketingowej. Największy współczynnik preferencji zakupu stacjonarnego ma branża spożywcza – 90% klientów woli udać się do sklepu niż zamówić zakupy do domu. Ale być może teraz te proporcje zmieni Covid-19?