Mimo wielu cyfrowych udogodnień doświadczenie lektury online, w przeciwieństwie do tej papierowej “z krwi i kości”, to dwa zupełnie nieporównywalne doznania. Papier jest nie tylko nośnikiem treści, lecz także emocji. Oto 5 powodów, dla których czytelnicy wciąż kochają papier.
1. Działa na zmysły
Papieru można doświadczać różnymi zmysłami. Jego szelest, chropowata faktura czy zapach działają na wyobraźnię i ułatwiają oddanie się bez reszty lekturze. Emocje towarzyszące przewróceniu ostatniej strony powieści eskalują już od momentu, kiedy czytelnik widzi, jak nieubłaganie zbliża się koniec historii. Cyfrowy czytnik nigdy nie nawiąże analogicznej więzi z czytającym, któremu nigdy nie będzie dane odłożenie sfatygowanego egzemplarza e-booka na honorowe miejsce w domowej biblioteczce.
2. Jest ekskluzywny
Jako aspirujący pisarz wydający swój pierwszy kryminał, czy nie czułbyś dreszczyku podniecenia, trzymając świeżo wydrukowany egzemplarz w dłoniach? Choć coraz częściej autorzy decydują się na wydanie książki zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, ta pierwsza ma wymiar pewnej ekskluzywności. Zawsze też można pochwalić się rodzinie, że stoi na półce w księgarni!
3. Daje wytchnienie od cyfrowego świata
Coraz więcej osób uzależnia swoje życie od telefonów i laptopów. Dzień w biurze spędzamy przed komputerem, na którym wieczorem oglądamy seriale, w międzyczasie odpisując z telefonu na maile. Wiele mówi się o uważności, filozofii bycia tu i teraz. Skołatane nerwy z pewnością będą wdzięczne za 30 min spędzonych sam na sam z tradycyjną książką.
4. Przyciąga uwagę
Druk jest wszechobecny - od czasopism w poczekalni u fryzjera, po gazety na półce w kawiarni oraz gazetki reklamowe dostarczane pocztą. Nie bez powodu Starbucks ma w zwyczaju podpisywać kubki klientów ich imionami. Druk jest po prostu bardziej personalny. Pocztówki, zaproszenia na ślub czy nawet zdrapki na loterię - nie bez powodu wolimy je w “namacalnej” formie.
5. Łatwiej mu zaufać
Według badania Nielsen przeprowadzonego kilka lat temu, aż 60% konsumentów ufa reklamom w gazetach i czasopismach. Reklamom w wyszukiwarce lub wideo online wierzy 48%. A jeszcze mniej, tylko 42%, uznaje banery internetowe za godne zaufania.