Ekologia, odpowiedzialne zakupy i świadome wybory – to trzy trendy, które spowodowały powstanie nowych typów konsumentów. Tegoroczna edycja Badania FMCG Brands We Shop w swoim zestawieniu person zakupowych wyróżniła m. in. Świadomych koneserów, Ekocentrycznych oraz Shopperów domatorów.
W Badaniu przeprowadzonym przez Kantar wzięło udział ok. 4 000 shopperów z całej Polski. Zostali poproszeni o wskazanie 5 marek w poszczególnych kategoriach. Na tej podstawie eksperci mogli zdefiniować persony oraz ich nawyki zakupowe.
Największą grupą konsumentów stanowiącą 25 % badanych są Rozważni i Pragmatyczni. Podczas zakupów kierują się ceną - często sięgają po gazetki promocyjne. W centrum ich zainteresowania jest sport i zdrowie. Lubią znane marki lansowane przez influencerów.
Zakupowi entuzjaści są drugą najliczniejszą grupą (19%). Robią zakupy dla przyjemności, podążają za trendami - dbają o środowisko i lubią duże, znane marki. Stosunkowo spory odsetek (14%) stanowią tzw. shopperzy z przymusu, którzy są absolutnym przeciwieństwem zakupowych entuzjastów, ponieważ unikają zakupów i nie przywiązują wagi do logo na metce. Są fanami produktów „on-the-go”. Kolejnym typem konsumenta (14%) są cenoholicy. Jak sama nazwa wskazuje, stawiają cenę na piedestale. Zapisują się do programów lojalnościowych i śledzą promocje w sklepach.
Eksperci Kantar twierdzą, że obecnie narastające napięcia społeczno-polityczne skłaniają konsumentów do refleksji nad postawą zakupową, szczególnie w kwestii ekologii i odpowiedzialności społecznej nabywanych produktów. Dlatego rozróżnia się Świadomych koneserów (12%) oraz Ekocentrycznych (10%). Obie grupy stawiają na świadomą i zrównoważoną konsumpcję. Wspierają lokalnych producentów.
W czasie pandemii ujawnili się również Shopperowi Domatorzy (6%), dla których gospodarstwo domowe stało się centrum życia zawodowego, społecznego oraz rodzinnego. Przestali podążać za trendami, a zakupy robią tylko wtedy, gdy naprawdę czegoś potrzebują. To właśnie w tej grupie drzemie potencjał, biorąc pod uwagę umacniający się trend pracy zdalnej.
Wniosek jest jeden: marketing oraz retail są związane z nieustanną ewolucją pod kątem dopasowania zarówno produktu jak i komunikacji do współczesnego klienta.